Průvodci pro rodiče, kterým zemřelo miminko

Zatímco v minulosti byla ztráta dítěte před narozením nebo velmi krátce po porodu téměř tabu, nyní se tomuto tématu věnuje poměrně dost pozornosti a čím dál více se o něm mluví. Během posledních několika let vzniklo mimo jiné několik průvodců pro ženy, které takový zážitek potkal. Často je napsaly autorky, které mají s tématem vlastní zkušenost. Každá z nich je profesionálkou v jiném oboru a tak i každý z nich je velmi jiný a nabízí různé přístupy.

Dva z nich jsem si přečetla, abych měla srovnání (vybrala jsem ty, které se dají pořídit a stáhnout online, když jsou teď zavřená knihkupectví).


Lenka Blažejová: Mému miminku - průvodce po ztrátě miminka narozeného i nenarozeného.

Rozsah: 42 stran

Cena: elektronická verze 200 Kč, tištěná verze 250 Kč

K objednání https://ztratamiminka.cz/produkt/memu-miminku/


Sešit Lenky Blažejové jsem měla kdysi v tištěné podobě, ale předala jsem ho dál. Pak se úplně vyprodal nyní je vydaný znovu, s malými úpravami. Věnuje hodně prostoru pro práci s vlastními emocemi. Prostřednictvím kreslení, psaní, práce s barvami (závěr publikace tvoří relaxační omalovánky s tematikou mateřství a ztráty). Obsahuje techniky jako vyprávění příběhu nebo dopis děťátku. Jednou jeho částí je možnost vytvořit deníček pro nenarozené miminko, tak jako se dělá žijícím miminkům. Fotky, ultrazvuk, jména... Věnuje se také tématu rituálu rozloučení, vytvoření památky na miminko. Celý deník je protkaný mikropříběhy maminek, v nichž líčí, jak prožívaly určité situace. Velký prostor je tady věnovaný úklidu ve vztazích. Po jedné stránce se věnuje také tématům smrti, spirituality a plodnosti. Za každou z kapitol následuje graficky zpracovaná prázdná stránka, která vybízí k tomu, aby si čtenářka do průvodce zapisovala, kreslila a tvořila. Nechybí ani stránka s odkazy na nejrůznější podpůrné organizace.

Tento deník se mi hodně líbí, mně osobně jeho styl vyhovuje. Je skvělým průvodcem ve fázi stabilizace, pomáhá člověku udělat si pořádek v sobě. A naučila jsem se nový důležitý výraz: RADIKÁLNÍ SEBEPÉČE.


Petra Krainová: Na křídlech motýla - průvodce ztrátou miminka v těhotenství

Rozsah: 40 stran

Cena: elektronická verze 100 Kč

K objednání https://petrakrainova.cz/provazeni-ztratou-miminka-v-tehotenstvi/ebook-na-kridlech-motyla/?fbclid=IwAR0oKsiykDQAYhpRU1aMX-lAbmEkgFedF6O2gLcvJBKsM9gIz1bYAAwvhvkTento průvodce může být užitečný už v porodnici, nebo ještě dříve, v době, kdy se rodiče teprve rozhodují, jak naložit s informací o závažné diagnóze jejich děťátka. Pomůže jim (alespoň trochu) ošetřit emoce, ošetřit hlavu. Nadechnout se a vydechnout. Rozhodnout všechno, co se rozhodnout musí. Pokud to bude nutné, miminko pustit. Rozloučit se. Projít tím.

Nabízí navíc ještě podporu v době, kdy toto všechno už bude za vámi. V době, kdy byste to možná podle vašeho okolí už měli mít uzavřené a vyřešené, ale vy se budete sami sebe ptát "a co dál?"

Po tomto průvodci mohou bezpečně sáhnout ti, kdo si kladou otázky jako "Proč?" nebo "Proč právě já?" a zejména "Co s tím?"

Tato publikace je založena zejména na textu. Prázdné stránky (jako jsou v předchozí publikaci) tady nehledejte, na vlastní myšlenky si raději pořiďte zvláštní sešit. Petra vám ale nabídne možnost si prostor pro vlastní práci vytvořit uvnitř. Ve svém nitru, ve své hlavě. Ukazuje velmi pěkně léčivou práci s relaxací a imaginací, najdete v ní vizualizace vhodné pro období šestinedělí, pro práci na vlastním strachu a jiných negativních emocích, pro přípravu na případné další těhotenství po ztrátě a další miminko.


Na průvodcích po ztrátě miminka je pěkně vidět, jak se různí lidé různě vypořádávají s emocemi.

Zatímco někteří lidé z vašeho okolí vám možná budou klást na srdce, že byste se měli zaměřit na něco pozitivního a pustit se do něčeho nového, co vám pomůže přijít na jiné myšlenky, oba průvodci nabízejí své jiné přístupy:

Lenka v Mému miminku se emocím věnuje důkladně a pojímá je (coby výtvarnice) kreativně. Pozitivní i negativní emoce proměňuje, vyjadřuje, nabízí možnost je nakreslit či napsat, podívat se na ně.

Petra v Na křídlech motýla se do emocí spojených se zármutkem doporučuje doslova ponořit: "truchlete, dýchejte, plačte a počkejte, až odplynou." "Přijde-li těžká chvilka, ... klidně si říkej: Fajn, tak jsi tady ... tak pojď." Nabízí se tady analogie s porodními kontrakcemi.

Moje zkušenost je, že všechny tři přístupy obvykle člověk potřebuje v průběhu času střídat. Budou období, kdy intenzivní truchlení pomáhá a jindy zase převládne potřeba se jakýmkoli emocím vyhnout. Snažit se o cokoli jiného (třeba proto, že nám to někdo v dobré víře doporučí) je podle mne kontraproduktivní.


Podtrženo sečteno: Deník Mému miminku vám bude skutečně dobrou podporou. Pomůže vám udělat si pořádek v sobě, ve vztazích, řádně se rozloučit. Nabízí velký prostor pro vlastní tvořivost, pro obrazy, pro slova. Na křídlech motýla si budete chtít přečíst klidně zároveň s ním, a pak se k němu budete chtít znovu vrátit později. Abyste v sobě mohli celý ten příběh dokončit, zacelit a moci se vydat hledat další cestu v životě, do nějž zasáhla ztráta.


Kontakty na organizace nabízející pomoc

Doporučené
Nejnovější