top of page

Jak to funguje u psychologa

K první úlevě obvykle dojde už tehdy, když se rozhodnete zavolat a domluvíte si schůzku.  Rozhodnutí, že s tím budete něco dělat, je možná ten největší krok, který musíte udělat. Přináší velký posun. A také vědomí, že na to teď už nejste sami.

Psycholog je totiž na vaší straně. Nebude vás soudit, nebude si o vás nic myslet, jede v tom s vámi.

Kouzlo celé terapie funguje na dvou základních principech.

Jeden z nich je, že vás to přinutí se na hodinku zastavit a udělat si čas na sebe. Soustředíte se na to, co je důležité, na to podstatné. Na tohle nepotřebujete psychologa ani kouče. Můžete to udělat sami. Jenže neuděláte.

Ten druhý princip je to, že se na věci začnete dívat jinýma očima. To děláme běžně, když se zeptáme na názor kamaráda nebo poprosíme o pomoc třeba sestru. Potíž může být v tom, 

sandtray terapie hrou v písku
sandtray

že nemáte jistotu, jestli je jejich názor dobrý. Anebo ta rada může být hodně dobrá, ale nám se nedaří se jí řídit.

Psycholog vám takhle neporadí. Zato se umí hodně dobře ptát. Dobře poslouchá. Má techniky, které vám umožní přesně ten odstup jaký potřebujete, abyste řešení našli sami v sobě.

 

Odcházíte, a znáte cestu. A ta je vaše, připadá vám schůdná. Cítíte úlevu, cítíte jistotu a nejste na to sami.

A prakticky?

Konzultace probíhá po objednání, v termínu, který nám oběma bude vyhovovat. Obvykle zhruba do týdne. Vypadá to jako normální rozhovor dvou lidí, mluvíme jenom o tom, o čem vy mluvit chcete, jste to vy, kdo určuje hranice. Budeme si spolu povídat hodinu, na konci se domluvíme, jestli se potkáme ještě znovu, nebo vám to takhle stačí. Jenom odcházíte lehčí a klidnější.

bottom of page