top of page

O tom, co bude potom

Přemýšleli jste někdy nad tím, co přijde po smrti?


Nemyslím tím jestli je nebo není nebe a reinkarnace, jestli se ještě někdy potkáme anebo je definitivní konec. Myslím, jestli víte, co všechno obvykle musí zařídit pozůstalí. To máte... (abych parafrázovala pana Kosa v Na samotě u lesa): úmrtní list, pohřební služba,

zařízení pohřbu, přepisy a ukončování všemožných služeb, vyřízení pozůstalosti, placení účtů, komunikace s bankou, ukončení spoření, likvidace pojištění, vystěhování bytu, krmení rybiček a zalívání kytek...

Člověk při tom všem snad ani nemůže stihnout truchlit. A teď si představte, že by se v této situaci z ničeho nic nečekaně ocitli vaši nejbližší. Že by museli najednou rozhodovat, jestli pohřbít nebo zpopelnit, jakou píseň vybrat a co vám na cestu nabalit na sebe. Věděli by, co byste si přáli? Měli by z čeho platit účty? Znali by všechna hesla? Co by je mohlo nepříjemně překvapit?


Některé důležité pohřby se plánují velmi dlouho dopředu. Noviny mají zásobu předpřipravených nekrologů významných lidí a existují předem dané postupy pro případ, že například nečekaně zemře státník. Pohřeb britské královny matky se pravidelně nacvičoval, poprvé to bylo už dvaadvacet let před její smrtí. Tím, že se na takové věci myslí dopředu, se nic špatného nepřivolá, smrt se neuspíší. Pouze se předejde chaosu.


Kdyby to náhodou přišlo, neměli by vaši blízcí myšlenky na žádné z těchto věcí. Zvlášť, pokud byste odešli náhle a nečekaně. Nevěděli by, co mají dělat a nevěděli by, jak některé věci rozhodnout.


 • Kdo by se to měl dozvědět jako první? Komu všemu dát vědět? Kam poslat parte? Kde ho vyvěsit? Bývají na to speciální vývěsky, ale někde je zvykem umístit ho třeba ve vchodě, nebo u autobusové zastávky či na sloupu v ulici. Mělo by se vyvěsit ještě i v jiném městě? Nebo třeba v práci? Komu z práce by bylo dobré to rychle sdělit, aby si bez vás poradili? Jste členem nějakých spolků, kde by to měli vědět? Chcete napsat oznámení do místních novin? Co sociální sítě?

 • Koneckonců i samotné oznámení si můžete předem připravit. Můžete mít někde uložené pěkné použitelné fotky, oblíbený citát, nebo třeba obrázek, který by se dal použít. Podívejte se například na příklad méně obvyklých a velmi hezkých šablon pro parte.

 • Kdo bude organizovat pohřeb?

 • Co se má stát s vašimi ostatky? Víte, kde byste chtěli být uloženi? Pokud by na to přišlo, vadilo by vám, kdyby se váš popel rozdělil a byl uložen třeba na dvou místech?

 • Máte společné jmění manželů? Víte o tom, že po vaší smrti budou vaše účty obstavené až do doby, než se vyřídí pozůstalost? To může trvat hodně dlouho, někdy třeba i rok. Budou vaši blízcí mít z čeho platit účty? Platí se z vašeho účtu některé důležité věci (jako třeba povinné ručení na auto, daň z nemovitosti nebo pojistka bytu), které by bez povšimnutí nemusely odejít?

 • Máte různé účty u několika bank, platíte si spoření, platíte pojistky? Znají vaši blízcí všechna hesla? Vědí, co se kdy platí? Z jakého účtu?

 • Dluží vám někdo něco, o čem by vaši pozůstalí měli vědět? Dlužíte naopak někomu něco vy?

 • Máte nějaké tajemství, na které se po vaší smrti přijde? Tajně ulité miliony v bitcoinech, čtyři nemanželské děti a permanentku do sexuální mučírny? Možná byste na ně mohli své pozůstalé soukromě upozornit, dřív než se to dozví nepřipravení u notáře. Nebo třeba i něco vysvětlit.

 • Chtěli byste jim ještě něco říct? Co by měli vědět, i když tu nebudete? Něco, co si můžou přečíst a nechat na památku, kdyby jim bylo smutno?

Mít to připravené a sepsané neudělá případnou smrt někoho blízkého méně bolestnou. Ani lepší. Ani lehčí. Nepřivolá ji to, ani neoddálí. I tak je to těžké, smutné, zlé. Ulehčí to ale všechny ty věci kolem. Pozůstalí mají plán. Strukturu. Něco, čeho se mohou držet. Nejsou nuceni dělat rozhodnutí v situaci, kdy život postrádá smysl, kdy je člověk ve víru zmatku, smutku a zmaru, nemusí se hádat, kam má přijít urna, co si obléknout na pohřeb, a kdo by měl dostat tu broušenou křišťálovou vázu...


Když všechny tyhle věci rozhodnete už teď, hodně pomůžete sobě i všem ostatním.

Mezi dokumenty si zařaďte složku "v případě smrti nebo vegetativního stavu", kam můžete zařadit všechno důležité, co mohou vaši příbuzní mít na starost.

 • Od toho, zda si přejete být udržován uměle při životě, jestli souhlasíte s případným darováním vlastních orgánů, co byste chtěli, aby se stalo s vašimi ostatky, nebo klidně i vyjádření o tom, že na tom nezáleží.

 • Můžou tady být instrukce k věcem kolem pohřbu - co chcete mít na sobě, jakou hudbu, kde chcete být uloženi. Pro inspiraci a sestavení těchto přání vám doporučuji dokaz www.mojesmrt.cz, který si pak třeba můžete vytisknout a uložit k ostatním věcem.

 • Kdo má o věcech, týkajících se vaší osoby rozhodovat, pokud toho nebudete sami schopni, nebo pokud mezi příbuznými dojde v tomto ohledu ke sporu.

 • Hesla k účtům, instrukce k platbám, PIN ke kartě. Přihlašovací údaje do mailové schránky a na sociální sítě a instrukci, co na nich uveřejnit (nebo zda je zrušit).

 • Můžete tam třeba napsat krátký vzkaz pro několik svých nejbližších - něco, co by měli vědět, pokud s nimi nebudete moct být.

 • Můžete sem vložit i notářsky ověřenou poslední vůli, pokud chcete.

Všechno na jednom místě a ten, kdo o tom má vědět, ví, kde případně všechno najde. Když si takový seznam vytvoříte, nebude to vaše blízké o nic méně bolet, kdyby se vám náhodou něco stalo. Ale je to způsob, jak své blízké ochránit. A můžete to udělat už teď. Protože je jisté, že jednou to nastane.
Comments


Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
 • LinkedIn Social Icon
 • Facebook Social Icon
bottom of page