top of page

Jak léčit vnitřní dítě

Každý z nás v sobě nosí vnitřní dítě. Někdo s ním nikdy neztratil kontakt, ale jsou lidé, kteří jej v sobě ztratili, zapomněli na něj, nebo jej celé roky ignorují. Možná proto, že po nás společnost chce, abychom se chovali jako dospělí. Možná prostě máte jenom málo času na hlouposti. Možná jste museli příliš rychle vyrůst. Možná jste se v dětství museli potýkat s něčím těžkým a vaše vnitřní dítě se ukrylo.

Tak jako existuje mnoho důvodů kontakt se svým vnitřním dítětem ztratit, existuje i mnoho způsobů, jak jej znovu navázat. Pokud chcete, můžete některé z nich vyzkoušet.

1. Nejdřív ze všeho se svému vnitřnímu dítěti omluvte. Řekněte mu, že byste si přáli s ním znovu být a dovolit mu vyjít na povrch. Ujistěte ho, že u vás bude v bezpečí. Slibte mu, že se na něj nevykašlete, slibte mu, že si spolu tentokrát užijete opravdovou zábavu. A dodržte to. Jestli chcete, udělejte to písemně. Napište dopis pro své vnitřní dítě. Pro své zapomenuté, ztracené, zraněné já. Nabídněte mu svou dnešní dospělou lásku, ochranu a starost.

2. Rande s vlastním vnitřním dítětem. Pozvěte své vnitřní dítě na schůzku a hrajte si spolu. Naplánujte si ji podle toho, co jste jako děti rádi dělali, co má rádo vaše vnitřní dítě. Koně? Tobogány? Pouť? Hlavně to moc neplánujte, nechte věci spíš přirozeně plynout. Nedovolte svému dospělému já, aby převzalo velení. Děti spíš sní, dospělí víc plánují.

3. Buďte se svým vnitřním dítětem pořád. Nebo aspoň jednou týdně. Když už jste své dětské já pozvali na rande, asi si začnete vzpomínat, co jste jako děti rádi dělávali. Vyražte na koupaliště, kupte si domů houpačku, jezděte o víkendu s rodinou na kole nebo si pořiďte psa.

4. Udělejte svému vnitřnímu dítěti místo. Kde jste se jako malí cítili bezpečně? Měli jste doma udělaný nějaký bunkr, kam jste se schovávali? Lezli jste na strom a pozorovali odtud svět kolem? Schovávali jste si někam tajně věci? Udělejte to zase. Ukažte svému vnitřnímu dítěti, že na něj myslíte a máte ho moc rádi.

5. Vyrobte si krabici na hračky. Aby si vaše vnitřní dítě mohlo pohrát, když se bude nudit. Poslouží vám k tomu třeba krabice od bot (a jestli chcete, můžete ji i nazdobit), do které si dáte malé hračky, omalovánky, obrázky, čokoládu nebo bonbón. A když vaše vnitřní dítě bude z krabice něco chtít... nechte ho, ať si vezme!

6. Zajděte si do hračkářství. Potěšte se záplavou hraček, které jsou dnes na trhu. Co byste si tam asi jako malí vybrali? A kupte si něco malého pro radost.

7. Co vaše vnitřní dítě rádo sbírá? Měli jste nějakou sbírku? Autíčka? Barbíny? Pohlednice koňů? Plastová zvířátka? Dokážete ještě někde najít její část? Vytáhněte ji. Vystavte si ji. Tak, aby ji vaše vnitřní dítě mohlo každý den vidět.

8. Tvořte! Děti hrozně rády něco vyrábějí. Pamatujete? Co to bylo u vás? Pastelky, nůžky a papír? Lodička ze dřeva? Stavěli modely z Merkuru? Běžte do světa, inspirujte se, a najděte něco, co byste dnes chtěli vyrobit. Popadněte omalovánky pro dospělé, vrhněte se do šití, absolvujte kurz tvůrčího psaní, nebo se pusťte do výroby domku na nářadí. Ponořte se do procesu tvorby a ztraťte pojem o čase.

9. Naplánujte narozeninovou oslavu pro své vnitřní dítě. Popusťte uzdu své fantazii, vymyslete pro něj party snů. Neomezujte se realitou, udělejte si ji úžasnou. Vyrobte pozvánky a pozvěte si, koho chcete. Je to jen fantazie.

(A koneckonců, pokud se pak rozhodnete takovou oslavu pro své vnitřní dítě skutečně uspořádat, proč ne? Mohla by to být docela zábava.)

10. Plňte si dětské sny. Pamatujete, co jste si jako malí přáli? Jak můžete tyto sny dneska realizovat? Možná nebudou vypadat úplně stejně, ale jde to. Chtěli jste se stát slavnou zpěvačkou? Tak se přihlaste do sboru v kostele. Chtěli jste být herec? Uspořádejte pro ostatní přednášku nebo školení ve svém oboru.


11. Najděte mu kamarády. Děti si rády hrají s ostatními. Buďte v kontaktu s dětmi. Máte-li vlastní děti, budete to mít jednodušší. Vyhraďte si určitý čas, který budete věnovat pouze jim. Svou plnou pozorností. Ale přestaňte být rodičem. Na chvíli ho nemusíte nic učit, vychovávat ani ho krmit. Hrajte si spolu. Dovolte mu, aby vás v tom vedlo. Kontakt s dětmi může být pro vaše vnitřní dítě velmi léčivý.

Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page