top of page

Zázračný dopamin

Dopamin je jedna z mnoha látek produkovaných našim mozkem. Je mimo jiné zodpovědný za naši motivaci, pomáhá řídit emoce, hraje hlavní roli v systému potěšení a „odměn“. Díky němu prožíváme v reakci na různé události příjemné pocity. Zvyšuje náš subjektivní pocit štěstí a nabuzenosti, zlepšuje celkovou spokojenost. Nevědomky se snažíme si jej doplňovat. U některých lidí může mít jeho potřeba i sebezničující podobu - užívání drog nebo přejídání. Existují ale i přirozenější způsoby, jak jeho hladinu zvýšit.

Výživa

Dobrý začátek je omezení jídla obsahující zbytečně mnoho cukrů a tuků. Kromě toho, že jsou obecně nezdravá, způsobují navíc pokles hladiny dopaminu v těle. Tu můžeme mimo jiné ovlivnit i tím, co a jak jíme. Základním stavebním kamenem dopaminu je aminokyselina tyrosin. Potraviny, které zvyšují množství tyrosinu jsou: Avokádo, banány, čokoláda, káva, hovězí maso, jogurt, kuřecí maso, mandle, meloun, vejce nebo zelený čaj. Zajistíme-li, abychom ho měli dostatek, můžeme tak ovlivnit to, jak se cítíme.

Chvilkově nám hladinu doaminu dokáže zvýšit i kofein, ten se ale velmi rychle vyčerpá a jako dlouhodobý způsob ke zvyšování hladiny dopaminu je nepoužitelný.

Pohyb

Cvičení a pohyb jsou zdravé. Jsou dobré pro naše tělo, ale i pro psychiku. Pomáhají odplavit stres, aktivizovat nás. Při fyzické námaze se do krevního oběhu vyplaví nejen endorfiny, ale také mnoho dalších látek a neuropřenašečů, mezi nimi i dopamin. Ideální je najít si takový druh pohybu, který není součástí rutiny. Chodit každé úterý a čtvrtek do posilovny je sice fajn, mnohem lepší je ale začlenit pohyb do svých ostatních denních aktivit. Pro děti do školy zaběhnout, raději než je vyzvedávat autem, chodit po schodech místo výtahu. Podobné drobné úkoly vás neunaví. Naopak vám dodají energii a nabudí vás k dalším nápadům, jak do svého života vnést více pohybu.

Jiným smysluplným způsobem, jak se "napumpovat" dopaminem, je sexuální aktivita. Je-li to tedy pro vás možné, udělejte něco pro své i partnerovo duševní zdraví.

Systém malých úkolů

Dopamin je pro náš organismus něco jako razítko. Mozek ho vyprodukuje vždy, když se stane něco důležitého, označuje si tak podstatné věci. Pokaždé, když něco dokončíme, prudce stoupne hladina dopaminu. Náš organismus si tímto hormonem "označí" každý splněný úkol. A pro tělo není rozdíl v tom, jestli jde o vyklizení nádobí z myčky nebo úspěšně složená maturita.

Pravda je, že maturitní zkoušky neskládáme v životě příliš často a jako nástroj ke zvýšení pocitu dobře odvedené práce a celkového štěstí jsou poněkud nepraktické. Velké a dlouhodobé úkoly mají tendenci nás ubíjet. Z každodenního opakování stejných věcí se stává rutina a ta je největším zabijákem dopaminu. Velmi praktické jsou v tomto směru malé úkoly. Ty velké si pak zkuste rozdělit na menší díly. Udělejte seznam dílčích kroků. Zapište si je, abyste je mohli postupně odškrtávat. Protože pokaždé, když něco dokončíme, stoupne hladina dopaminu v našem těle. Dopamin je něco jako cukřík za odměnu. Pocit splněné práce nám pomůže cítit se lépe.

Tvořivost

Existuje stav, který se jmenuje flow. Je možné, že jste o něm nikdy neslyšeli, určitě ho ale znáte. Je to takový ten stav, kdy se do něčeho zaberete natolik, že pro vás přestane existovat čas i okolí. Vysoká motivace, vysoké soustředění, tělo i mysl jsou zaměřené jen na dosažení toho, na čem pracujete. Typicky se objevuje u hry, tvořivých činností, nebo když se snažíte přijít na kloub nějakému problému. Prožívat flow nám umožňuje právě dopamin. Zvýšení jeho hladiny v těle můžete napomoci tím, že se pustíte do nějakého tvůrčího procesu a ponoříte se do flow. Tvořte. Kreslete, dělejte hudbu, foťte, tančete, šijte nebo si zalezte do dílny ke svým vrtačkám a maticím. Dělejte cokoli, co vám připadá zajímavé. Tvořivý proces vám umožní všechno v jednom: bavit se při práci, cítit se dobře, dosahovat cíle, inspirovat se.

Vyčistěte si hlavu

My lidé obecně moc přemýšlíme. Naše mysl má tendenci se neustále někde toulat. Přitom je známo, že když se naše mysl pohybuje neustále v minulosti nebo v budoucnosti, cítíme se méně spokojeně a „šťastně“, než když jsme v přítomném okamžiku.

Jedním ze způsobů, jak být více v přítomnosti, teď a tady, je meditace.

Ta je velmi účinnou metodou ke zvýšení hladiny dopaminu. Pomůže nám zbavit se "bince," který nosíme v hlavě a nahradit jej vědomím toho, co nám je příjemné, a co nám naopak neladí. Přítomností a pocitem naplnění z prostého faktu, že žijeme. Že jsme.

Návod na to, jak začít, najdete například tady nebo tady.

Hudba

Když máte náročný den, zkuste si pustit oblíbenou písničku. Co to dělá s vaší náladou? Co na to vaše tělo? Vaše myšlenky? Posouchání hudby zvyšuje hladinu dopaminu v těle. Stejný efekt má také konzumace jídla, které máme nejraději, nebo sledování oblíbeného pořadu v televizi. Takovéto zvýšení hladiny dopaminu pochopitelně není trvalé. Důležité je na tom to, že si zvyknete dělat si život příjemnější. Radostnější. Ke svým běžným aktivitám přidat něco navíc. Tak, aby se vám k vašim cílům postupovalo snáz.

Zdroje:

Dopamin. Wikipedie. https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopamin

Tyrosin. Wikipedie. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrosin

10 ways you can increase dopamine levels in the brain without medication: http://dailynaturalcures.com/10-ways-can-increase-dopamine-levels-brain-without-medication/

How do I increase dopamine levels naturaly http://www.livestrong.com/article/194748-how-do-i-increase-dopamine-levels-naturally/

Mihaly Csikszentmihalyi: Flow. O štěstí a smyslu života.

Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page