top of page

Průvodci pro rodiče, kterým zemřelo miminko

Zatímco v minulosti byla ztráta dítěte před narozením nebo velmi krátce po porodu téměř tabu, nyní se tomuto tématu věnuje poměrně dost pozornosti a čím dál více se o něm mluví. Během posledních několika let vzniklo mimo jiné několik průvodců pro ženy, které takový zážitek potkal. Často je napsaly autorky, které mají s tématem vlastní zkušenost. Každá z nich je profesionálkou v jiném oboru a tak i každý z nich je velmi jiný a nabízí různé přístupy.

Tři z nich jsem si přečetla, abych měla srovnání (vybrala jsem ty, které se dají pořídit a stáhnout online, psala jsem článek v době, kdy byla zavřená knihkupectví). Všechny je napsaly autorky, které mají s tématem vlastní zkušenost. Každá z nich je profesionálkou v jiném oboru a tak i každý z těchto tří průvodců je velmi jiný a nabízí různé přístupy. Později jsem přehled doplnila i o jednu tištěnou publikaci napsanou psycholožkou.


Kateřina Jelínková: Brožura pro maminky po ztrátě miminka

Rozsah: 10 stran Cena: elektronická verze zdarma Ke stažení http://www.prazdnakolebka.cz/files/files/articlecategory/brozura-pro-porodnice.pdf


Tato příručka stojí nohama na zemi. Vznikla jako reakce na situaci, kdy maminka po ztrátě dítěte musí sama zjišťovat některé informace a dohledávat věci v zákonech, leckdy narazí na úřední ho šimla. Slouží tedy jako základní informace pro využití v porodnichích bezprostředně po ztrátě dítěte. Nabízí praktické informace. Jak bude probíhat porod. Jak je to s mateřskou. Na jaké dávky máte nárok. Co s rodným listem. Jaká další vyšetření vás čekají. Nabízí dvě prázdné stránky na vlastní myšlenky, užitečné odkazy na organizace a stránky, kde hledat další pomoc.

Brožurka je a musí být všeobecná, protože postupy v nemocnicích se mohou lišit. Rozhodně je to dobrý základ pro začátek, možná je vhodné ji rodičům předat hned v okamžiku, kdy se dozví nepříznivou diagnózu svého děťátka.

Lenka Blažejová: Mému miminku - průvodce po ztrátě miminka narozeného i nenarozeného.

Rozsah: 42 stran Cena: elektronická verze 200 Kč, tištěná verze 250 Kč K objednání https://ztratamiminka.cz/produkt/memu-miminku/

Sešit Lenky Blažejové jsem měla kdysi v tištěné podobě, ale předala jsem ho dál. Pak se úplně vyprodal nyní je vydaný znovu, s malými úpravami. Věnuje hodně prostoru pro práci s vlastními emocemi. Prostřednictvím kreslení, psaní, práce s barvami (závěr publika


ce tvoří relaxační omalovánky s tematikou mateřství a ztráty). Obsahuje techniky jako vyprávění příběhu nebo dopis děťátku. Jednou jeho částí je možnost vytvořit deníček pro nenarozené miminko, tak jako se dělá žijícím miminkům. Fotky, ultrazvuk, jména... Věnuje se také tématu rituálu rozloučení, vytvoření památky na miminko. Celý deník je protkaný mikropříběhy maminek, v nichž líčí, jak prožívaly určité situace. Velký prostor je tady věnovaný úklidu ve vztazích. Po jedné stránce se věnuje také tématům smrti, spirituality a plodnosti. Za každou z kapitol následuje graficky zpracovaná prázdná stránka, která vybízí k tomu, aby si čtenářka do průvodce zapisovala, kreslila a tvořila. Nechybí ani stránka s odkazy na nejrůznější podpůrné organizace. Tento deník se mi hodně líbí, mně osobně jeho styl vyhovuje. Je skvělým průvodcem ve fázi stabilizace, pomáhá člověku udělat si pořádek v sobě. A naučila jsem se nový důležitý výraz: RADIKÁLNÍ SEBEPÉČE. Petra Krainová: Na křídlech motýla - průvodce ztrátou miminka v těhotenství Rozsah: 40 stran Cena: elektronická verze 100 Kč K objednání https://petrakrainova.cz/provazeni-ztratou-miminka-v-tehotenstvi/ebook-na-kridlech-motyla/?fbclid=IwAR0oKsiykDQAYhpRU1aMX-lAbmEkgFedF6O2gLcvJBKsM9gIz1bYAAwvhvk

Tento průvodce může být užitečný už v porodnici, nebo ještě dříve, v době, kdy se rodiče teprve rozhodují, jak naložit s informací o závažné diagnóze jejich děťátka. Pomůže jim (alespoň trochu) ošetřit emoce, ošetřit hlavu. Nadechnout se a vydechnout. Rozhodnout všechno, co se rozhodnout musí. Pokud to bude nutné, miminko pustit. Rozloučit se. Projít tím. V porovnání s oběma předchozími průvodci ale nabízí navíc ještě podporu v době, kdy toto všechno už bude za vámi. V době, kdy byste to možná podle vašeho okolí už měli mít uzavřené a vyřešené, ale vy se budete sami sebe ptát "a co dál?" Po tomto průvodci budou chtít nejspíš sáhnout všichni ti, kdo příliš nedají na vědmy, karty, tajemno a anděly a přesto si kladou otázky jako "Proč?" nebo "Proč právě já?" a zejména "Co s tím?" Tato publikace je založena zejména na textu. Prázdné stránky (jako jsou v předchozích publikacích) tady nehledejte, na vlastní myšlenky si raději pořiďte zvláštní sešit. Petra ale nabízí možnost si prostor pro vlastní práci vytvořit uvnitř. Ve svém nitru, ve své hlavě. Ukazuje velmi pěkně léčivou práci s relaxací a imaginací, najdete v ní vizualizace vhodné pro období šestinedělí, pro práci na vlastním strachu a jiných negativních emocích, pro přípravu na případné další těhotenství po ztrátě a další miminko.

 

Na těchto třech průvodcích po ztrátě miminka je pěkně vidět, jak se různí lidé různě vypořádávají s emocemi. Přestože se Katka v Brožuře pro maminky... emocemi příliš nezabývá a soustředí se takřka výhradně na praktické záležitosti, přeci jen se o nich zmíní. Doporučuje zármutek nepotlačovat a říká, co se vyplatilo jí: dělat cokoli, co od něj pomůže odvést myšlenky. Lenka v Mému miminku se emocím věnuje důkladně a pojímá je (coby výtvarnice) kreativně. Pozitivní i negativní emoce proměňuje, vyjadřuje, nabízí možnost je nakreslit či napsat, podívat se na ně. Petra v Na křídlech motýla se do emocí spojených se zármutkem doporučuje doslova ponořit: "truchlete, dýchejte, plačte a počkejte, až odplynou." "Přijde-li těžká chvilka, ... klidně si říkej: Fajn, tak jsi tady ... tak pojď." Nabízí se tady analogie s porodními kontrakcemi. Moje zkušenost je, že tyto tři přístupy obvykle člověk potřebuje v průběhu času střídat. Budou období, kdy intenzivní truchlení pomáhá a jindy zase převládne potřeba se jakýmkoli emocím vyhnout. Snažit se o cokoli jiného (třeba proto, že nám to někdo v dobré víře doporučí) je podle mne kontraproduktivní.

 

Přestože jsem původně chtěla srovnávat jen publikace dostupné online (původní článek jsem psala v době lockdownu), nakonec jsem se rozhodla připojit ještě alespoň jednu tištěnou publikaci. Vybrala jsem Prázdnou kolébku od Ilony Špaňhelové, protože ji znám osobně a vím, že je citlivá a skvělá profesionálka, která tomu, co se s člověkem děje, dobře rozumí


lIona Špaňhelová: Prázdná kolébka

Rozsah: 140 stran

Cena: tištěná verze 84 Kč




Útlá knížečka, kterou si rád přečte každý, kdo se dostane do kontaktu se ztrátou dítěte. Dozvíte se v ní, jak se mohou cítit rodiče, jak takovou událost vnímají různí další členové rodiny, co říkat a co nedělat, doporučení pro personál v nemocnici. Je v ní pěkně popsáno, jak se k lidem po ztrátě miminka chovat, co mohou potřebovat a jak pomoct. Pokud jste vy sami rodiče, kteří o miminko přišli, může být pro vás užitečné knížku koupit a dát ji přečíst lidem ve svém okolí, jako takový návod k použití. Najdete v ní ale i některé informace, které mohou být důležité i pro vás. Například to, jak se cítí tatínci. Jaké je to pro starší sourozence a co mohou děti v různém věku potřebovat. Co si teď počít s partnerským vztahem. Jak o něj po ztrátě pečovat.



 

Podtrženo sečteno: Jestli je Katčina brožurka pro maminky po ztrátě miminka přirovnatelná ke krizové intervenci a (obrazně řečeno) vám připomene, ať si na zákrok nezapomenete vzít teplé ponožky, protože by na sále mohla být zima, Lenčin deník Mému miminku vám bude podporou ve fázi stabilizace. Pomůže vám udělat si pořádek v sobě, ve vztazích, řádně se rozloučit. Nabízí velký prostor pro vlastní tvořivost, pro obrazy, pro slova. Na křídlech motýla si budete chtít přečíst klidně i později. Abyste v sobě mohli celý ten příběh dokončit, zacelit a moci se vydat hledat další cestu v životě, do nějž zasáhla ztráta. Prázdnou kolébku dejte přečíst lidem ve vašem okolí. Pomůže jim pochopit, jaké to pro vás je a třeba vás díky tomu budou moct nabídnout lepší podporu.


Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page