top of page

Jak předejít pohlavnímu zneužívání dětí

Tobi A. Amosunová

1. Pohlavní zneužívání se nejčastěji děje tam, kde to znáte.

Nejčastějšími pachateli sexuálního násilí na dětech jsou rodinní příslušníci a známí. Věk pachatele bývá různý – od teenagerů až po dospělé. Velmi často to bývá bratranec, známý soused, bratr nebo bratranec kamaráda, někdo, kdo děti hlídává, otec (vlastní nebo nevlastní), strýček či nový přítel maminky. Jen velmi vzácně bývá pachatelem žena, někdy ale bývají ženy spolupachatelkami tím, že někomu umožní přístup k vašemu dítěti.

Druhé nejčastější místo, kde se zneužívání může odehrát, je zájmový kroužek nebo třeba tábor. Zejména tehdy, není-li tam příliš dohled. Děti se tam s učiteli, vychovateli a trenéry ocitají samy. Ptejte se proto zřizovatele, jak mají zajištěno bezpečí dětí. Žádné opatření nebude nikdy úplně dokonalé, ale dáte tím najevo, že jste v obraze a všichni budou jednat zodpovědně.

2. Přespání u kamaráda. Uvádím jej zvlášť, protože je to citlivé téma.

Moje dcera má dovoleno přespávat doma u několika ze svých kamarádů. Nikdy ne u těch, jejichž rodiče velmi dobře neznám. U nás to znamená, že nemůže přespávat u svých spolužáků ze školy. Ne tehdy, pokud tam bude hodně dětí, takže když se jedno z nich oddělí, nikdo si toho moc nevšimne. Nedokážu přesně spočítat, kolikrát mi mí pacienti řekli, že se jich poprvé někdo nepatřičně dotýkal, nebo poprvé viděli porno, když byli na noc mimo domov. Mám jenom jeden pokus na to, abych vychovala své děti. A raději budu zlá matka, která nedopřeje dětem žádnou zábavu, než to druhé.

valentine-sour-gummi-hearts_5.jpg

Jsem dětská lékařka a v ordinaci se mi každý měsíc objeví jedno až dvě děti, které byly nějakým způsobem sexuálně zneužity. Rozhodla jsem se zdůraznit některé potenciálně nebezpečné situace, abych rodičům poradila, jak podobné situaci u svých dětí předejít. Zaměřím se při tom na některé typické scénáře, které jsem viděla.

5. Cizí pán, co nabízí bonbony, to nebývá.

V převážné většině případů je ten, kdo dítě zneužívá, někdo známý.

Pozor na chování, kterému se říká  “grooming“ – česky je to navázání kontaktu s obětí, získání její důvěry.  Obvykle to bývá dospělý (může to být muž, ale i žena), který se vlichotí do přízně dítěte a rodiny, aby snížil jejich ostražitost. Vytvoří si s rodinou důvěrný vztah a hledá příležitosti být s dítětem sám. Dělá to proto, aby všechna obvinění ze strany dětí vypadala smyšlená. Toto proběhlo téměř v každé situaci, kterou jsem viděla.

6. Mějte přehled o tom, co vaše děti sledují.

Zaměřte se zejména na jejich konverzaci s přáteli, na které jejich rodiče nedávají tak velký pozor. Obvykle rodičům říkám, že by měli kontrolovat aktivitu dětí on-line, dokud za jejich telefon platí, a dokud není dětem osmnáct, jsou rodiče zodpovědní za dohled nad jejich aktivitami včetně těch on-line, na sociálních sítích a podobně. Děti v těchto oblastech bývají stále dost zručnější, než jejich rodiče.

7. Dejte na svůj šestý smysl.

Pokud máte dojem, že je na vaše dítě někdo podezřele milý, důvěřujte svému pocitu a zabraňte tomu, aby zůstal s dítětem o samotě. Všichni jsme se někdy ocitli v situaci, kdy jsme se snažili být slušní a zdvořilí, i když nám z člověka bylo úzko.  Strach nás má varovat v situacích, které mohou být nebezpečné a občas je dobře své intuici naslouchat.

bezpečné doteky (1).png
bezpečné doteky.png

3. Nazývejte části těla jejich pravými jmény.

Oči jsou oči, koleno je koleno a penis je penis (nyní prosím laskavě zalapejte po dechu).  Nepoužívejte zdrobněliny ani opisy jako: tam dole, pipi, nebo ferda. Působí to pak nejasnosti, když je třeba věci ohlásit. A navíc správné pojmenování snímá z daných tělesných částí závoj tajemství.

4. Rozlišujte “bezpečný” a “nebezpečný” dotyk: ujistěte se, že děti vědí, co je co.

Bezpečný dotek obvykle vysvětluji jako tam, kde naše tělo není zakryto plavkami. Ramena, hlava, paže. Bezpečné doteky jsou ty, při kterých se cítíme klidně a bezpečně, například objetí od maminky. Nesprávné doteky jsou v oblastech, které nosíme zakryté spodním prádlem. A pak také ty, z nichž se cítíme nesví, nervozní nebo polekaní. "Pokud se tě někdo větší dotýká způsobem, který se ti nelíbí, je to nevhodný dotyk. Vždycky o tom řekni rodičům nebo někomu jinému dospělému." Dejte svým dětem vědět, že dítě a dospělý by spolu nikdy neměli mít tajemství a že rozhodně NIKDY nebudou mít problémy, když o tom někomu řeknou.  

Ne, nezamykám své děti na zámek do vysoké věže jen proto, abych je nadosmrti chránila. Třeba ale pro vás tyto mé náměty budou praktické. Jsem dětská lékařka a zároveň matka a záleží mi na tom, aby i vaše děti byly v bezpečí. Proto jsem chtěla zdůraznit některé potenciálně nebezpečné situace. Mimochodem, rozhovory na toto téma jsem se svými dětmi začala vést zhruba v době, kdy jim byly tři nebo čtyři roky.

bottom of page