top of page

Všímavé řízení


Říká se, že nic neodhalí naši skrytou agresi víc, než když se ocitneme v dopravní zácpě. Našla jsem pro tyto případy malou techniku, která může být prospěšná. Jde o meditaci všímavosti do auta.

meditace všímavosti do auta

Krok číslo jedna: začněte se na dopravní zácpy dívat jako na dobu, kdy si tvoříte nový prospěšný návyk. Pro vytváření správných návyků je totiž důležité pravidelně cvičit, a mít nějaký spouštěč, který nám cvičení připomene. Pro nás to od nynějška bude kolona aut, případně nějaký hulvát, který se nám nevybíravě vecpe do cesty. Každá podobná dopravní nepříjemnost pro nás bude znamenat možnost si zacvičit. Zní to sice hloupě, ale vážně to zkuste. Když se do toho ponoříte, bude to mít okamžitý efekt na míru stresu, který v té situaci prožíváte. Svou frustraci nahradíte zájmem ("jé, zácpa, můžu cvičit dech!"). Hodnoty stresových hormonů nevyběhnou nahoru a navíc je pomocí dechu za chvíli dokonce ještě snížíme.


Krok číslo dvě: soustřeďte se na to, jak právě dýcháte. Pokud máte nějaké oblíbené dechové cvičení, použijte to své. Pokud žádné nepoužíváte, zkuste třeba napočítat sedm nádechů a výdechů. Nespěchejte. Nechte se vést tempem dechu. A potom ještě jednou sedm. Dech je nejlepší prostředek na uklidnění, který můžete užívat. Máte ho vždycky po ruce, nemá žádné vedlejší účinky a funguje velmi rychle. Navíc neobsahuje žádná éčka a ani se po něm netloustne.


Krok číslo tři: všimněte si, jak vám teď je. Zaměřte svou zvědavou pozornost na to, co se teď děje uvnitř vás. Pocity, nálada, myšlenky, tělo. Máte hlad? Spěcháte, když byste mohli jet v klidu? Jste unavení? Vaše hlava je už v cíli cesty, když vy zatím ještě sedíte v teple auta a praktikujete všímavost? Snažíte se získat kontrolu nad situací, kterou nemůžete ovlivnit (například doprava)? Tak jenom dál dýchejte, všímejte si toho, co se děje uvnitř vás a nic zlého si o tom nemyslete. Jenom si toho všimněte. Možná si můžete tam dovnitř sebe poslat trochu laskavosti a podpory. Zeptejte se: co bych teď potřeboval?


Můžete si to nacvičit i dopředu, nanečisto. Nemusíte nutně čekat na zácpu. Čím častěji všímavost praktikujete, tím lépe pro vaše zdraví. Máte k dispozici mini-meditaci jako základní vybavení vašeho vozu. Tak šťastnou cestu, ať už je právě situace na silnicích jakákoli.


Comments


Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page