top of page

Léto budiž pochváleno


Začaly prázdniny a já tak přemýšlím o tom, co mě čeká v práci. Co asi přinese léto? Horko, prázdniny, nicnedělání, odpočinek. Dlouhé dny, zábava, kamarádi. První lásky. Dobrodružství.

Co by se tak mohlo stát? Ne, rozhodně nemám v plánu nikoho strašit tím, co by se všechno mohlo stát. Stát se může cokoli, ale pravděpodobně se nic nestane. Jenom mě to tak napadlo. Že léto je období, kdy je všechno tak nějak víc uvolněné, kdy mladí (i starší) lidé víc dovádí, kdy děti nějakým způsobem mohou experimentovat s alkoholem. Nějaké stanování, diskotéka, oslava, výlet bez rodičů.

Zákon hovoří jasně. Do osmnácti se dětem alkohol podávat nesmí. Ale ať jim osmnáct už bylo, nebo ne, mladý věk je období, kdy s alkoholem ještě nemají tolik zkušeností, co jejich rodiče. Každopádně ale mají více zkušeností, než si jejich rodiče myslí. Nedávno jsem viděla docela děsivé video, na kterém byla malá holka poté, co se nebezpečně předávkovala marihuanou. Vykouřila ji technikou zvanou „kýbl“, o které jsem do té doby neslyšela. Ze zvědavosti jsem se tedy zeptala svých dětí, jestli vědí, co je to kýbl. Jediný, kdo nebyl v obraze, byl ten pětiletý. Ano, i má desetiletá holčička kýbl znala.

A když tak přemýšlím, kdo mě v létě letos navštíví v poradně kvůli nějakému průšvihu, dělám si v hlavě seznam věcí, které bych ráda, aby o alkoholu věděly moje děti.

1) Pij hodně vody. Najez se.

2) Nespěchej. Pij po menších dávkách, dělej mezi nimi pauzy, abys viděl, jak alkohol působí. Sklenice nealka není špatný nápad.

2) V opilosti nedovedeš odhadnout riziko. Jestli někdo provádí něco hodně legračního, je pravděpodobné, že tady legrace končí. Nenatáčej ho u toho na mobil, raději ho hlídej. Většinou je to dost nebezpečné, i když v tu chvíli to tak nevypadá.

3) I kdybyste provedli cokoli, opakuji cokoli, co nesmíte. A mělo by se to provalit. Cokoli. Rozhodně to NIKDY NIKDY není důležitější než vaše bezpečí. Někomu to řekni. Zavolej pomoc. Žádný průšvih není horší než vina.

4) Jestli vás jde někam víc, pořád se navzájem hlídejte. Jste za sebe zodpovědní. Kontrolujte, jestli jste všichni. Kontrolujte, jestli jste všichni v pořádku. Jestli jste všichni v bezpečí. Jestli jste všichni při vědomí. Nespoléhej na to, že ostatní vědí, co dělají.

5) Rozdělte se třeba do dvojic nebo do trojic a mějte jistotu, že v každou chvíli víte, kde ten druhý zrovna teď je a co dělá. A hlídejte si, aby on věděl, kde jste právě vy.


Naučit své děti tomu, jak bezpečně pít, je taková šedá zóna pro rodiče. Představte si svého deváťáka před oslavou konce školy. Prvák na střední před lyžařským kurzem. Mám předpokládat, že tam nikdo alkohol nepřinese? Mám se tvářit, že se mé dítě alkoholu ani nedotkne? Když s ním budu o pití mluvit, dám mu tím najevo, že pít může? Mám mu dokonce alkohol sám poskytnout, abych měl kontrolu nad tím kolik a co?

Comments


Doporučené
Nejnovější
Archiv
Klíčová slova
Přidejte se
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page